Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Na Jakiej wysokości szafki kuchenne?

27 maja, 2024 Na Jakiej wysokości szafki kuchenne?

Wybór odpowiedniej wysokości szafek kuchennych jest kluczowy dla funkcjonalności i komfortu użytkowania kuchni. Warto przyjrzeć się kilku kluczowym aspektom tego tematu, aby zaprojektować kuchnię idealnie dostosowaną do naszych potrzeb.

Jak zamontować szafki kuchenne?

Montaż szafek kuchennych to zadanie wymagające precyzji i solidnej wiedzy technicznej. Zacznijmy od przygotowania odpowiednich narzędzi takich jak: poziomica, miarka, wiertarka, wkrętarka, śruby, kołki rozporowe oraz zestaw kluczy imbusowych. Podstawą montażu jest prawidłowe wytyczenie linii montażowych. Należy najpierw ustalić miejsce, w którym będą znajdować się szafki dolne i górne, pamiętając o zachowaniu właściwej wysokości pomiędzy nimi.

Najpierw montujemy szafki dolne, zaczynając od narożnego elementu, jeśli taki posiada nasza kuchnia. Narożnik stanowi punkt odniesienia dla pozostałych elementów. Po ustawieniu szafek dolnych na miejsce, wykorzystaj poziomicę, aby upewnić się, że są one ustawione równolegle. Jeśli podłoga nie jest idealnie równa, konieczne może być dostosowanie wysokości nóżek. Następnie szafki dolne łączymy ze sobą, używając specjalnych śrub lub klamer.

Górne szafki montuje się zazwyczaj z drugą osobą, aby zachować stabilność podczas przykręcania do ściany. Aby zapewnić solidne mocowanie, użyj kołków rozporowych odpowiednich do danego typu ściany (gips, beton, cegła). Linie montażowe górnych szafek wyznaczamy za pomocą miarki i poziomicy. Po przytwierdzeniu do ściany, szafki warto sprawdzić ponownie, czy są wypoziomowane i w miarę potrzeby dokonać lekkiej korekty.

Jaka powinna być wysokość szafek dolnych?

Standardowa wysokość szafek dolnych to kwestia, która może wywoływać wiele dyskusji, ale przyjęte są pewne normy w tym zakresie. Zazwyczaj wysokość blatu kuchennego, który jest montowany na szafkach dolnych, wynosi około 85-90 cm od podłogi. Przy takim ustawieniu zapewniamy wygodę pracy przy blacie osobom o przeciętnym wzroście (160-180 cm).

Wysokość samych szafek dolnych wynosi najczęściej około 70-80 cm, co pozwala na wygodne korzystanie z powierzchni roboczej. Do tego należy doliczyć wysokość blatu, który zazwyczaj ma grubość około 2-4 cm, oraz wysokość nóżek, które mają około 10-15 cm (z możliwością regulacji). Ważne jest, aby pamiętać o przyszłym użytkowaniu szafek dolnych – czy mają służyć głównie do przechowywania garnków, czy może preferujemy wysuwane szuflady, co może wpłynąć na ostateczną konfigurację.

Jaka powinna być wysokość szafek górnych?

Wysokość zawieszenia szafek górnych jest równie istotna, jak ta dla szafek dolnych. Zazwyczaj dolna krawędź szafek górnych znajduje się na wysokości 50-60 cm nad blatem kuchennym. Taki odstęp pozwala na wygodne korzystanie z blatu, a jednocześnie nie utrudnia sięgania do zawartości szafek. Wysokość samych szafek górnych może się wahać od 70 cm do nawet 100 cm, w zależności od indywidualnych potrzeb i designu.

Przestrzeń między szafkami dolnymi a górnymi warto dopasować do sprzętów kuchennych, jak np. ekspres do kawy czy mikrofalówka. Ponadto szafki górne powinny być zamocowane na takiej wysokości, by ich dolne krawędzie były łatwo dostępne, co najczęściej oznacza około 140-150 cm od podłogi dla osób o przeciętnym wzroście. Z kolei dla osób niższych czy wyższych warto dostosować tę wartość indywidualnie.

Jak dostosować wysokość szafek do wzrostu?

Idealne dostosowanie wysokości szafek kuchennych do wzrostu użytkownika może zrobić dużą różnicę w komfortowym użytkowaniu kuchni. Dla osób niższych, które mają problem z sięganiem do wyżej umieszczonych półek, warto rozważyć montaż szafek w sposób, który pozwala na łatwiejszy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy. Oto kilka wskazówek, jak dostosować kuchnię do wzrostu:

Dla osób wysokich (powyżej 180 cm), rekomendowana wysokość blatu kuchennego może wynosić nawet 95-100 cm. Szafki dolne powinny być nieco wyższe, aby można było pracować przy blacie w wygodny sposób. Również odległość między blatem a dolną krawędzią szafek górnych może być zwiększona do około 60-70 cm.

Dla osób niższych (poniżej 160 cm), warto zredukować wysokość blatu do około 80-85 cm. Jednocześnie, dolna krawędź szafek górnych może być zainstalowana na wysokości około 140 cm od podłogi, co pozwoli na ich łatwiejsze użytkowanie. Dobrym rozwiązaniem może być także wybór szafek dolnych z większą ilością szuflad, zamiast klasycznych półek, co ułatwia dostęp do przechowywanych na dole przedmiotów.

Dostosowanie wysokości szafek do wzrostu domowników to inwestycja, która zwróci się w postaci większego komfortu i ergonomii użytkowania kuchni. Pamiętajmy, aby zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby oraz codzienne nawyki, co zapewni maksymalną funkcjonalność przestrzeni.

Redakcja dalamand.pl

Jesteśmy grupą miłośników domu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się swoim doświadczeniem, poradami związanymi z domem i roślinami, a także inspiracjami. Pomagamy zamienić zwyczajne pomieszczenia domu w prawdziwe, przytulne i własne gniazdko.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest świadectwo energetyczne?
Czym jest gzyms?

Czym jest gzyms?

12 sierpnia, 2024

Na Jakiej wysokości umywalka?

Na Jakiej wysokości umywalka?

12 sierpnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?