Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jaki fundament pod domek letniskowy drewniany?

19 marca, 2025 fundament pod domek letniskowy


Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domków drewnianych. Są odpowiedzialne za stabilność obiektu, zapewniają mu dłuższą żywotność i zapobiegają przechylaniu budowli lub pękaniu ścian. Jednak by fundament właściwie spełniał swą funkcję, musi być prawidłowo dobrany do konstrukcji domku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje fundamentów stosowanych pod domki letniskowe i czym kierować się przy wyborze? Przedstawiamy najważniejsze informacje w pigułce.

Dlaczego rodzaj zastosowanych fundamentów ma znaczenie?

Fundament każdej budowli ma za zadanie równomierne przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Solidny fundament jest tak samo ważny przy budowie domów murowanych jak drewnianych. Choć większość domków drewnianych to konstrukcje relatywnie lekkie, waga budowli o powierzchni do 35 m2 wciąż może wynieść między 2 a 5 ton. Taki ciężar wymaga solidnego fundamentu, który zapobiegnie nierównomiernemu osiadaniu i pękaniu ścian.

Jak podkreślają eksperci z https://drewnolandia.pl/, odpowiednio przygotowany fundament pod domek letniskowy zwiększa też komfort jego użytkowania i wydłuża żywotność. Za pomocą fundamentu podnosi się konstrukcję ponad powierzchnię gruntu, co zapobiega zalewaniu i podmywaniu obiektu – tym samym drewno w mniejszym stopniu chłonie wilgoć, co chroni przed gniciem i próchnieniem. Fundament ogranicza też straty ciepła, a w wielu przypadkach niewielka warstwa izolacji zapobiega ochłodzeniu od gruntu.

Rodzaje fundamentów pod domek letniskowy drewniany

Drewniane domki letniskowe z reguły osadza się na trzech typach fundamentów:

  • słupki pionowe,

  • bloczki betonowe,

  • płyta żelbetowa.

Przy doborze odpowiedniego fundamentu musisz kierować się przede wszystkim ciężarem budowli. Cięższe domki wymagają solidniejszego podparcia. Nie bez znaczenia jest też rodzaj podłoża. Na gruntach podmokłych i nienośnych trzeba lepiej zaprojektować fundament, podczas gdy na solidnych i nośnych będziesz mieć większą dowolność.

Fundament punktowy pod domek letniskowy

Ten rodzaj fundamentu jest jednym z najczęściej stosowanych. Polega na wykonaniu otworów o głębokości większej niż poziom przemarzania gruntu. W otwory wprowadza się rury PVC lub kartonowe szalunki tracone, które następnie należy wypełnić betonem. Rury umieszcza się w obrębie naroży budynku i co około 1 m na długości legarów.

Największą zaletą fundamentów punktowych jest tanie i szybkie wykonanie. Ta konstrukcja zapewnia też dobrą wentylację pod podłogą, co minimalizuje gnicie drewna. Wśród wad tego rozwiązania należy jednak wymienić konieczność dokładnego wypoziomowania terenu i słabą izolację od zimna.

Fundamenty punktowe polecane są przy gruntach stabilnych i równych podłożach. Najczęściej stosuje się je na działkach rekreacyjnych i posesjach z minimalnym spadkiem. Rury fundamentowe nie są polecane do gruntów podmokłych, w których mogą się zapadać.

Fundament z bloczków betonowych

Jest to technologia pokrewna do fundamentów punktowych z tą różnicą, że podstawę stanowią bloczki z betonu B15 lub B20 rozstawiane co 1-1,5 metra. W miejscu ułożenia bloczków należy wybrać ziemię na głębokości 20 cm i uzupełnić otwory kruszywem. Bloczki trzeba wypoziomować, a na nich ułożyć ramę stalową lub konstrukcję z legarów.

Fundament z bloczków betonowych jest najtańszą i najszybszą z prezentowanych technik. Nie wymaga zaawansowanych robót ziemnych, a wszystkie prace można nawet wykonać samodzielnie. Konieczne jest jednak solidne podparcie i doskonałe wypoziomowanie wszystkich punktów podparcia.

Ten rodzaj fundamentów jest stabilniejszy od fundamentu punktowego i można wykorzystać go do podparcia budynków o dużej powierzchni. Bloczki sprawdzają się na podłożach nośnych i stabilnych. Nie zaleca się ich do gruntów podmokłych, na których mogą nierównomiernie osiadać.

Płyta fundamentowa

Płyty żelbetowe to najbardziej stabilne spośród dostępnych typów fundamentów. Na całej powierzchni wyznaczonej pod przyszły domek drewniany należy wybrać ziemię na głębokości około 20 cm i wypełnić ją żwirem, a następnie zagęścić. Na tak przygotowane podłoże układa się warstwę izolacji z folii przeciwwilgociowej i styroduru. Następnie siatkę z prętów o średnicy 8-12 mm i oczku 15 × 15 cm układa się na dystansach. Na obwodzie układa się szalunek, a całość zalewa betonem, by uzyskać płytę o grubości 15-20 cm.

Płyty fundamentowe wyróżniają się znakomitą nośnością. Można je zastosować nawet przy domkach bardzo ciężkich, kilkukondygnacyjnych lub przewidzianych jako całoroczne. Niestety największymi wadami tego rozwiązania są koszt konstrukcji i konieczność przeprowadzenia zaawansowanych robót ziemnych.

Fundament na płycie żelbetowej jest polecany przy gruntach podmokłych, luźnych i niestabilnych. Z uwagi na wysoką cenę, chcąc osadzić domek drewniany na suchych i nośnych podłożach, lepiej wybierz inną technikę.

Artykuł sponsorowany

Redakcja dalamand.pl

Jesteśmy grupą miłośników domu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się swoim doświadczeniem, poradami związanymi z domem i roślinami, a także inspiracjami. Pomagamy zamienić zwyczajne pomieszczenia domu w prawdziwe, przytulne i własne gniazdko.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fundament pod domek letniskowy
fundament pod domek letniskowy

Jak powstaje granit?

19 marca, 2025

fundament pod domek letniskowy

Jesteś zainteresowany reklamą?